Fiatalok felkészítése a távmunkára – Hogyan segíthet az online képzés ?


Szerző: Ehlers Diána, a Magyar Távmunka Szövetség tagja


Hibrid- és távmunka esetén is az új munkavállalók online mentorálása nagy kihívást jelent. Azoknak a fiataloknak, akiknek nincs vagy csak néhány év munkatapasztalata van, különösképpen nehézséget jelent, ha a munkatársaikkal vagy felettesükkel kizárólag online térben vagy csak meghatározott időközönként beszélhetnek személyesen. A betanulási folyamatnak nem csak a szervezet működése, de például a munkakör ellátásának megfelelő lépései, határainak elsajátítása, az eszkalációs folyamatok megismerése is része.  

Mi segítheti a fiatalokat a távmunkarend felkészítésében?

Egyrészt a szervezet által biztosított átfogó mentorálási program, másrészt már a felsőoktatási intézmények online képzései, hiszen azok által a fiatalok megtapasztalják az online térben való kommunikációt, felelősségvállalást és együttműködést.

Ferri és szerzőtársai (2020) szerint az online tanulási platformok rugalmassága és elérhetősége lehetővé teszi a fiatal felnőttek számára, hogy elsajátítsák a távoli munkakörnyezetekhez szükséges alapvető készségeket és ismereteket. Ez által a fiatal felnőttek saját tempójukban és bárhonnan tanulhatnak, mely fejleszti a távoli munkakörülményekhez való alkalmazkodási képességüket is (Edwards & Edwards, 2005). Ezenkívül az online oktatás lehetőséget biztosít a tapasztalati tanulásra, például a virtuális laboratóriumi gyakorlatokra, amelyek szintén előnyösek lehetnek a távmunkára készülő fiatal felnőttek számára (Seabra et al., 2023).

Az online oktatás segíthet továbbá a fiatal felnőtteknek autonómia és önszabályozási készségeik fejlesztésében, amelyek elengedhetetlenek a távoli munkakörnyezetekben való sikerhez (Gardner és Leary, 2023). Az online tanulás belső motivációt, felelősséget, jó írásbeli és szóbeli kommunikációt és időgazdálkodási készséget igényel, s ezek mind szükségesek a hatékony és eredményes hibrid vagy távmunka végzéshez. 

Egy 227 egyetemista bevonásával készült tanulmány szerint az online oktatás hozzájárulhat a tanulók jólétének javításához azáltal, hogy beépíti az önrendelkezési elmélet elemeit, biztosítva pszichológiai szükségleteik kielégítését a tanulási folyamat során (Luo et al, 2021). Ezt alátámasztja Stančić és Senić-Ružić (2022) tanulmánya, mely szerint az online tanulás révén létrejövő támogató közösségek fokozhatják a tanulók elkötelezettségét és sikerét, különösen az első generációs és alulreprezentált, kisebbségi csoportba tartozó diákok esetében. 

Mivel a hibrid- vagy távmunka során is gyakran előfordul, hogy új módszerek, technikák, szoftverek használatának betanulása szükséges, az online oktatás egyre fontosabb a távoli dolgozók sikerének támogatásában is.

1. Bizalomépítés, a biztonságos légtér kialakítása és a kötelezettségek betartása. 
2. Kommunikációs irányelvek kialakítása, beleértve a kommunikáció gyakoriságát és módját
(pl.: eszkaláció kizárólag emailben, vagy egy erre kijelölt Slack csoportban legyen kommunikálva).
3. Barátságos atmoszféra megteremtése is szükséges ahhoz, hogy a megfelelő hangvételű kérdések feltevésre kerüljenek. Szándékosan teremtsd meg a barátságot kérdések feltevésével és hasonló értékek azonosításával. 
4. A jó mentoroknak megfelelően kell kezelniük a mentoráltjaikkal a munka és a magánélet megfelelő egyensúlyát, kellő együttérzéssel és empátiával kell kezelniük a mentoráltak magánéleti helyzeteit, de megtartva és betartatva a munkavégzés érdekében szükséges alapvető határokat és szabályokat az együttműködés során.
5. Ahol csak lehetséges, működjenek együtt, ahogy az irodai környezetben tennék (Ensher, 2023). 

Forrás:

Ensher, E. A. (2023, February 6). How to mentor in a remote workplace. Harvard Business Review.  

Edwards, J. D., Wadley, V. G., Vance, D. E., Wood, K., Roenker, D. L., & Ball, K. K. (2005). The impact of speed of processing training on cognitive and everyday performance. Aging and Mental Health/Aging & Mental Health9(3), 262–271. 

Ferri, F., Grifoni, P., & Guzzo, T. (2020). Online learning and emergency remote teaching: Opportunities and challenges in emergency situations. Societies10(4), 86.  

Gardner, K., & Leary, H. (2023). Online Learning for First-Generation and Underrepresented Minoritized Students: A Literature review using a model of student Engagement.  

Luo, Y., Lin, J. & Yang, Y. Students’ motivation and continued intention with online self-regulated learning: A self-determination theory perspective. Z Erziehungswiss 24, 1379–1399 (2021).  

Seabra, F., Abelha, M., Aires, L., & Teixeira, A. M. (2023). Educators by proxy: Emergency remote teaching and learning in the voice of parentsFrontiers in Education8.  Stančić, M., & Ružić, M. S. (2022, August 1). 

University students’ well-being during emergency remote teaching: reflections from the viewpoint of the Self-determination theory. 9th International Scientific Conference Technics and Informatics in Education.