Távmunka és a mobil munkavállalók
Szabadúszó, aki többféle mobil eszközön, rugalmasan dolgozik – a Leitz mobil munkavállalókkal foglalkozó tanulmánysorozatának frissen közzétett első része így látja a közeljövő képzett munkavállalóit.
Nagy-Britannia, Németország, Franciaország és Olaszország 800 cégvezetőjét kérdezték arról, hogyan látják a munka világát.
Nehezen mérhető
A kutatás eredményei alapján a munkavállalók ötöde nem végez semmilyen munkát az irodán kívül, a másik végletet jelentő ötödük viszont legalább feladatainak felét máshol teljesíti. A Forrester kutatása nem véletlenül nevezi a munkavállalók 29%-át bárhol, bármikor bevethetőnek – a Leitz előrejelzése szerint 2020-ra ez a szám már az összes munkavállaló felére igaz lesz. Hasonló a magyar helyzet is Forgács Tamás, a Magyar Távmunka Szövetség elnöke szerint, bár konkrét adataik nincsenek a hazánkban távmunkát végzőkről. Néhány éve a Központi Statisztikai Hivatal sem méri a számukat, ennek oka a definícióban rejlő nehézség lehet. – Tágabban értelmezve mindenki végez távmunkát, akinek van otthon notebookja és internet-hozzáférése, valamint az okostelefonján is tudja olvasni a céges levelezését. Lehet ezt a definíciót szűkíteni, kérdés, hogy meddig érdemes – vélekedik.
Az tény, hogy vannak a távmunka kultúrájában nálunk előrébb járó országok, mint Anglia vagy Franciaország, de biztosan nő az ilyen módban tevékenykedők száma is. Mindennek két oka van: üzletileg is egyre népszerűbb ez a modell, illetve a szolgáltatószektor is egyre szélesedik.
Motiválhat is
Egyes ágazatokra jobban jellemző az irodán kívüli munka, mint másokra: a Magyar Távmunka Szövetség elnöke szerint az informatikusok, a pénzügyi szektorban dolgozók és általánosságban véve a menedzserek jellemzője, hogy távmunkában dolgoznak.
– Ez a lehetőség akkor merül fel, ha az adott munka mérhető, ellenőrizhető. Általában a magasabb munkabérűek végeznek távmunkát, őket az eredményeiken keresztül mérik, ezért is nagyobb feléjük a bizalom – vélekedik Forgács Tamás. A dolgozó szabadabban tud dolgozni, a munkáltató számára pedig motivációs eszköz is lehet a szabad idő- és helyválasztással végzett munka, ráadásul ez a munkaszervezési módszer feltételezi az átgondolt folyamatok meglétét is a cégnél.
A telefon kockázat
A magyar munkavállalók 70 százaléka nyitott a távmunkára.
A munka világát a sokszor saját tulajdonban levő hordozható eszközök evolúciója napról napra alakítja a tanulmány szerint. Az okostelefonokhoz és a tabletekhez tízszer hamarabb szoktunk hozzá, mint a PC-khez, és folyamatosan újabb eszközökhöz nyúlunk, melyekkel aktív internetkapcsolatra van szükségünk.
Tavaly 48 millió wifi-hotspot segítette ebben az embereket világszerte, de három év múlva már 350 millióra nőhet ez a szám az iPass felmérése szerint. Ráadásul 2020-ra 15 ezer repülőgépen is lesz hotspot, hogy még ritkábban kerüljünk offline üzemmódba.
A saját eszközök használata Forgács szerint nem jellemző hazánkban, mivel nagy kockázatot jelentenek, miközben egy céges laptop beszerzése nem nagy teher. Inkább a jellemzően saját okostelefonok jelenthetnek kockázatot, mivel ezekről a céges leveleket, adott esetben fájlokat is elérhetik a dolgozók.
Kapcsolódó anyagok
- Távmunka: hiányzik a bizalom, és félünk az elszigeteltségtől is
- A többség szívesen dolgozna távmunkában
- Vannak hátrányai, mégis inkább otthonról dolgoznánk
- Ideális a távmunka a szellemi munkában
Forrás: Metropol.hu